Lähtölaskenta on käynnistynyt…nimittäin Parkanon Urheilijoiden jokavuotinen upea yleisurheilukisatapahtuma Parkano Games on jo aivan kohta edessä! Parkano Games järjestetään tuttuun tapaan Pahkalanniemen kauniilla urheilukentällä la 24.5 klo 13:00 alkaen. Kisojen arvioitu päättymisajankohta on klo 16 tietämissä. Eli luvassa on kolmisen tuntia yleisurheilun juhlaa tässä aivan kotinurkilla! Parkanon Urheilijat toivottaakin lämpimästi tervetulleeksi seuraamaan kisapäivän jännittäviä koitoksia paikan päälle! Yleisurheilu ja sen henki ovat ehdottomasti parhaiten aistittavissa juurikin paikan päällä koettuna! Eikä kisayleisön, urheilijoiden, urheilijoiden taustajoukkojen ja toimitsijoiden tarvitse olla kisapaikalla kuivin suin, siitä pitää huolen kisakanttiini pikkusuolaisine ja makeine tarjottavineen perinteisiä kisamakkaroita tietenkään unohtamatta! Suuren urheilujuhlan tuntua paikan päälle luo takuuvarmasti Parkanon huippuluokan selostaja ja kuuluttaja Harri Hiitti, jolla on yleisurheilumaailmasta kovan luokan taustatietoa ja kokemusta! Kilpailulajien puolella on tarjolla vahva kattaus niin juoksu-, hyppy- kuin heittolajejakin, ja kilpailijoiden ikähaitari on laaja, aina 9-vuotiaista aikuisten sarjoihin. Varmasti jännittäviä otatuksia ja toivottavasti myös tuloksellisesti kovatasoisia kilpailuja on luvassa monessa eri lajissa ja ikäsarjassa. Pahkalanniemen urheilukenttä tarjoaa tähän ainakin mitä parhaimmat olosuhteet. Säiden haltijan suuntaan suunnataan anovia katseita, josko kilpailut saataisiin läpikäytyä kauniissa alkukesän säässä ☀
Tänä vuonna oman nostatuksensa Parkano Gameseihin tuo upouusi, paikallisin voimin suunniteltu kaunis mitali. Se aiotaan ottaa vuotuiseen käyttöön hienoa kisatapahtumaa osaltaan arvostaen ja juhlistaen. Parkano Games-kilpailukutsu löytyy täältä. Tervetuloa kilpailemaan tai muuten vaan nauttimaan Parkano Games-kilpailusta parin viikon kuluttua!
Ja vielä loppuun tärkeä tieto: jokainen kilpailutapahtuma tarvitsee onnistuakseen laajan ja innokkaan toimitsijajoukon. Mikäli juuri sinulla on mahdollisuus lähteä talkoilemaan paikallisen urheiluseuran hyväksi, ota yhteyttä Kimmoon (kimmo.kyosti@pp.inet.fi tai 050-5149422). Into ja halu auttaa on tärkeintä. Mikäli toimitsijaosaamista puuttuu tai se on ”ruosteessa”, se ei haittaa, pikakoulutusta eri toimitsijatehtäviin on kyllä saatavissa ja järjestettävissä.
